ITT VAN AZ ŐSZ, ITT VAN ÚJRA. Itt az őszi ültetések ideje!
Őszi ültetés augusztustól a fagyokig tart, mit ültessünk és hogyan:
A berögzült őszi ültetés a gyümölcsfák ültetési idejéhez kapcsolódott régebben, mert akkor még nem volt elterjedt az edényes, konténeres, ill. cserepes kiszerelésű növények kínálata. A gyökérzet 10-15 fokos talajhőmérséklet felett intenzíven fejlődik, ha megfelelő számára a nedvesség. A kora ősszel ültetett növények gyökérzete még abban az évben fejlődésnek indul a kiültetést követően.
Ilyenkor kell a tavaszi hagymás növények dugványozni, ilyenek a tulipánok, nárciszok, crocusok. Az őszi zöldségek veteményezését is el lehet kezdeni például az őszi fokhagymát a korai zöldhagymát, salátát, petrezselymet, sárgarépát, spenótot, sóskát esetleg a kelkáposztát is át lehet teleltetni és így nagyon korán tudjuk élvezni ezeket a vitamindús zöldségeket.
Ültetésnél az alábbiakra kell figyelni :
A szabadgyökerű növényeket a nyugalmi állapotában késő ősszel lehet biztonságosan elültetni, akár még télen is, ha nincsenek tartós, erős fagyok. Fontos, hogy ne legyen nedvkeringés a növényekben. Ősszel a lombhullás környékétől, tavasszal a rügypattanásig lehet ültetni szabadgyökerű növényeket.
A gyümölcsfáknál általános gyakorlat az őszi kitermelés. A kitermelés előtt lelevelezik a fákat és csak ezután kezdik a kiszántást. Ez minden gyümölcsfára igaz, tehát az őszibarack fajtákra is. A lerakatosok gondosan bevermelik a fákat és kellően nedvesen tartják a földben lévő gyökérzetet. A szabadgyökerű növények (díszcserjék, rózsák) általában erősebbek a konténerben nevelteknél és áruk is jóval olcsóbb azoknál, viszont az ültetésnél gondosabban kell eljárni. A növényeket megérkezésük napján, vagy mielőbb be kell ültetni végleges helyére. Ha aznap nincs lehetőségünk erre, akkor állítsuk 1 napra vízbe a növényeket, másnap vegyük ki és csomagoljuk vissza a gyökérzetet. Ezt még egy alkalommal megismételhetjük, de szabadon kicsomagolt gyökérzettel ne tároljuk őket. Olyan mélyre ültessük a növényeket, amilyen mélyen az eredeti helyén a talajban volt. Ez a gyökérnyaki részen az elszíneződésből jól látható. Iszapoljuk a növényt és az iszapolás utáni tömörítéssel érhetjük el, hogy a föld szorosan körülvegye a gyökérzetet. Nem fontos megtrágyázni a növényeket az ültetéskor! Az esetleges műtrágya kiszórást ne alkalmazzuk, mivel a különféle pasztillák gázokat termelnek és ez károsíthatja a gyökérzetet. A talaj nedvesen tartása fontos így fejlődik rendesen a növény gyökérzetet. Nem kell minden nap locsolni, bőven elég hetente egy alkalommal alaposan beöntözni, de ekkor szánjunk időt erre a feladatra.
Mielőtt elültetnék a szőlőt előtte 1-2 órára tegyük vízbe, majd ültessük el, és földel töltsük fel szárak körül 4-5 rügy magasságig. Tavasszal bontsuk ki a kupacokat a tövek körül, majd metsszük vissza a gyökérnyaktól fölfelé 3 rügyre.
A rózsa ültetésénél fontos hogy ágait vágjuk vissza 3-5 szemig, a gyökerét pedig ne vágjuk vissza csak az elhalt megtört részeket távolítsuk el, majd tegyük vízbe 1-2 órára. Ültetésénél akkora gödröt ássunk, hogy a gyökér kényelmesen elférjen és az alany részt 2-3 cm-re tegyük csak a talajszint alá. Az ültetés október végétől a fagyokig tart, vagy a fagyok elmúlásától áprilisig. Ültetésnél öntsük fel a gödröt majd tömörítsük a talajt és megint öntözzük meg, majd töltsük fel 20 cm magasan földel. Kitakarni csak a rügyek megduzzadása után történjen és utána rendszeresen öntözni kell.
A szamóca ültetésénél a területet 8-10 nappal előtte ássuk fel egy ásónyom mélységig. A tápanyag utánpótlásról gondoskodni kell, komposzt földdel vagy humuszt használunk esetleg NPK (7:7:7) műtrágyát ebből ültetés előtt m2 50-60 grammot kell a talaj felső rétegébe dolgoznunk. Ne ültessük olyan helyre ahol előző években paradicsom, burgonya, padlizsán vagy málnát termesztettünk mert ezeknek a növényeknek hasonló gombás betegségei vannak így megelőzhetjük ezek elterjedését. Ültetés előtt áztassuk be a gyökereket és 30 cm-eres távolságra ültessük egymástól a növényeket. A növények gyökerét vágjuk vissza 12 cm hosszúra és lágyan helyezzük a talajba, majd szórjunk rá földet, nyomkodjuk be a földbe és locsoljuk meg. Gyomosodás ellen használhatunk geotextilt vagy fekete fóliát vagy hagyományosan szalmával is takarhatjuk.